Zdjęcie wnętrza, które przykuwa wzrok. Co sprawia, że podczas przeglądania ofert mieszkaniowych zwracamy uwagę na to konkretne?

Dlaczego jedne zdjęcia wnętrz wydają się ponure, ciemne i niewyraźne, a inne zachwycają detalami, kompozycją, jasnością i głębią ostrości? Odpowiedzią jest wybór właściwego sprzętu. Połączenie wysokiej klasy aparatu z odpowiednim obiektywem pozwoli entuzjaście fotografii przejąć kontrolę nad kadrem na nieosiągalnym wcześniej poziomie. Jak i czym robić zdjęcia jak profesjonalista?

Coraz lepsze aparaty fotograficzne wbudowane w smartfony ułatwiają nam życie, bo zdjęcie możemy zrobić zawsze i wszędzie. Jedyne co musimy, to zdążyć, zanim chwila, którą chcemy uwiecznić, przeminie.

Prawdziwi entuzjaści wiedzą jednak, że fotografowanie na wysokim poziomie wymaga bardziej zaawansowanego sprzętu, nieco wiedzy i sporo cierpliwości.

Kiedy zależy nam na tym, by stworzyć fotografię idealną, nieodzowny okazuje się zarówno odpowiedni aparat, jak i dobrany do konkretnej sytuacji obiektyw.

Lustrzanka – prawdziwy przyjaciel entuzjastów fotografii. Sprawdź jej zalety

Najlepszym sprzętem do wykonania zdjęcia wnętrza, które przyciągnie uwagę, jest dobrej klasy aparat. Kluczowe są tu parametry matrycy, czułość, jakość obiektywu.   

Aparat fotograficzny pozwoli zarejestrować obraz lepiej niż nawet najlepszy smartfon. Ma bowiem coś, co każdy amator fotografii doceni – "serce", czyli matrycę o odpowiednim rozmiarze, która jest w stanie zarejestrować realnie dużą liczbę pikseli.

Wymiary matrycy, kluczowe dla jakości zdjęć, są znacznie większe, niż w przypadku smartfonów. I to właśnie matryca, jej dynamika, duża rozpiętość tonalna oraz światłoczułość, daje nam przewagę już na starcie.

Canon EOS 850D jest jednym z najlepszych przykładów sprzętów, które spełnią najwyższe wymagania.Canon EOS 850D jest jednym z najlepszych przykładów sprzętów, które spełnią najwyższe wymagania. Fot. Materiały prasowe

Niepodważalną zaletą aparatu jest też wymienność optyki. Dobór obiektywu do konkretnego celu może okazać się w wielu sytuacjach jedynym gwarantem odpowiedniego efektu. Połączenie parametrów takich jak jasność obiektywu, czyli ilość światła, które można wpuścić do aparatu przy maksymalnie otwartej przysłonie, czy możliwość doboru ogniskowej, to podstawa udanego ujęcia. 

Kluczowy dla finalnego efektu może też okazać się dobór obiektywu.Kluczowy dla finalnego efektu może też okazać się dobór obiektywu. Fot. Materiały prasowe

Kolejna zaleta aparatu to sposób, w jaki przedstawiają nam obraz.

Wizjer optyczny daje wyjątkową kontrolę nad ujęciem. Te same powody sprawiają, że lustrzanka jest świetnym wyborem, gdy zależy nam na kontroli głębi ostrości.

Jednym z najlepszych przykładów aparatów, które spełnią najwyższe wymagania, jest Canon EOS 850D. Jest wyposażony w matrycę CMOS o rozmiarze 22,3 x 14,9 mm i rozdzielczości, która rejestruje 24,10 megapikseli.

Do fotografowania wnętrz warto się przygotować - uporządkować i zaaranżować przestrzeń.Do fotografowania wnętrz warto się przygotować - uporządkować i zaaranżować przestrzeń. Fot. Shutterstock

Jak ująć wnętrze, by ujęło innych? Garść porad

O tym, jak jest to istotne w praktyce, przekonał się każdy, kto próbował sfotografować wnętrze. Problemów, które można napotkać próbując zrobić perfekcyjne zdjęcie, jest sporo – od nierównomiernego oświetlenia po konieczność zmieszczenia w kadrze wszystkiego, co powinno się w nim znaleźć, oraz zachowania odpowiednich proporcji.

Aparaty Canon doskonale radzą sobie z tym pierwszym wyzwaniem. Dzięki trybowi HDR będziemy mogli wykonać np. trzy kadry o różnej jasności – neutralnej, wysokiej i niskiej. Połączenie tych ujęć – czy to w samym aparacie, czy przy użyciu zewnętrznego oprogramowania – pozwoli nam znaleźć idealne połączenie wszystkich pożądanych cech kadru. HDR w wielu wypadkach może okazać się niezbędny, by pomieszczenie nie wydawało się na zdjęciu zbyt ponure i ciemne.   

Wbrew pozorom światło naturalne w pochmurny dzień ułatwia wykonanie fotografii wnętrza.Wbrew pozorom światło naturalne w pochmurny dzień ułatwia wykonanie fotografii wnętrza. Materiały partnera

Zdjęcie, które zapada w pamięć. Pokaż to, na czym ci zależy

Warto pamiętać też o kilku zasadach dotyczących ustawienia aparatu względem pomieszczenia. Fotografowanie po przekątnej powinno dać wrażenie większej przestrzeni. Koniecznie należy też zwrócić uwagę na jakiej wysokości trzymamy aparat.

Kluczowy przy fotografii zdjęć jest odpowiedni obiektyw.Kluczowy przy fotografii zdjęć jest odpowiedni obiektyw. Materiały partnera

Warto zacząć od ustawienia go na poziomie klatki piersiowej. Jeśli zależy nam na ukryciu sufitu, można opuścić go na wysokość pasa. Może się przecież okazać, że piękny parkiet lub kamienna podłoga podkreślają styl wnętrza.

Przy bardziej zaawansowanym robieniu zdjęć można skorzystać z programów pokazujących natychmiast ekspozycję.Przy bardziej zaawansowanym robieniu zdjęć można skorzystać z programów pokazujących natychmiast ekspozycję. Materiały partnera

Jeśli nasze zdjęcie ma posłużyć ewentualnemu nabywcy, do jak najlepszego wyobrażenia sobie, jak wygląda nasze mieszkanie, wykonajmy kilka ujęć z narożników wszystkich pomieszczeń.

Warto też wybrać dobrze wyglądające w kadrze detale. Nietypowa ściana, żyrandol, rama drzwi – czasami to właśnie one decydują o tym, jak dany kadr komponować. Tego typu ozdobniki mogą podkreślić wyjątkowy charakter miejsca, jego styl i klimat.

Zaaranżuj wnętrze tak, by zachwycić

Wnętrze warto też potraktować jak... modelkę. Wszystko, co znajduje się w kadrze, musi znaleźć się w nim w sposób zamierzony i przemyślany. Mieszkanie przed sesją fotograficzną warto więc przygotować – gruntownie wysprzątać, nawoskować podłogi i meble, schować wystające kable, wynieść zbędne poduszki i narzuty. Warto odpowiednio dobrać detale, takie jak koce, elementy dekoracyjne, kwiaty.

Jak w praktyce poprawić kompozycję kadru? Wyjaśnia nam to Marcin Grabowiecki, fotograf wnętrz: – Po pierwsze trzeba uporządkować miejsca, które zaburzają kadr: bałagan na kanapie, porozrzucane poduszki. Lubię, kiedy przedmioty są odizolowane, a w symetrycznym kadrze pojawiają się elementy asymetrii. 

Obiektyw obiektywowi nierówny. Sprawdź, co wybrać

Kluczowy dla finalnego efektu jest również dobór obiektywu. Możemy podpowiedzieć, że trafnym wyborem jest Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM. Zapewni niezbędny przy fotografowaniu wnętrz szeroki kąt widzenia. Sprawdzi się przede wszystkim w małych pomieszczeniach – tam, gdzie nie ma możliwości "cofnięcia" aparatu, chociażby przez obecność mebli.

Najtrudniejsze w robieniu zdjęć wnętrz jest zapanowanie nad pionami.Najtrudniejsze w robieniu zdjęć wnętrz jest zapanowanie nad pionami. Fot. Shutterstock

Dzięki stabilizacji obrazu będziemy mogli z kolei używać dłuższego czasu otwarcia migawki – nawet bez użycia statywu. A to pozwoli nam na tworzenie jaśniejszych kadrów pełnych detali.

Obiektywy potrafią jednak płatać figle i nieco zniekształcać obraz. Podczas fotografowania trzeba więc pilnować poziomów i pionów, szczególnie wtedy, gdy kierujemy aparat lekko w górę lub w dół. W takich wypadkach musimy liczyć się z efektem schodzenia się linii.

Wartości przysłony trudno ustalić w sposób uniwersalny, jednak specjaliści do fotografowania wnętrz polecają zakres od f/5.6 do f/10.  

- Zwykle wykonuję około pięciu-sześciu zdjęć różniących się pod względem jasności, żeby mieć pewność, że naświetlone są zarówno jasne partie obrazu, czyli to, co jest za oknem, jak i ciemne partie wewnątrz, np. kanapa, która jest najciemniejsza – tłumaczy Marcin Grabowiecki.

Wybór sprzętu, który sprawdzi się przy fotografowaniu wnętrza, ma kluczowe znaczenie dla efektu. Lustrzanka Canon łączy wszystkie zalety tradycyjnej fotografii z korzyściami, jakie płyną z innowacji.

Duża czułość (do 25 600), spora szybkość, szeroki zakres ustawień balansu bieli oraz wysokiej klasy wizjer z podglądem głębi ostrości pozwolą nam pokazać wnętrze w sposób, który odbiorcy z pewnością zapadnie w pamięć.