Perfekcyjne zdjęcia z podróży? Pilnuj tych pięciu zasad!

Zdjęcia z podróży to dla wielu z nas jedna z najcenniejszych pamiątek. Niestety często zdarza się, że nie spełniają one naszych oczekiwań. Możemy jednak to zmienić, jeśli będziemy trzymać się kilku zasad.

Fotografie nie tylko przywołują dobre wspomnienia, lecz także działają kojąco. Są jak wehikuł czasu, dzięki któremu możemy wrócić do miejsc, za którymi tęsknimy. Warto więc zadbać o to, by te pamiątki były jak najpiękniejsze. Chcesz wejść na wyższy poziom fotografii? Oto nasz miniporadnik z przydatnymi wskazówkami. 

Wybierz odpowiednią porę dnia 

Pamiętaj o tzw. złotej godzinie (golden hour), czyli porze dnia tuż po wschodzie oraz tuż przed zachodem słońca, kiedy jest wyjątkowo piękne, ciepłe światło - warto je wykorzystać. Są to najlepsze chwile do fotografowania krajobrazów. 

Wbrew nazwie czas trwania tych doskonałych warunków jest różny i zależy od szerokości geograficznej. Im bliżej równika, tym jest krótszy. Przykładowo - w naszym kraju złota godzina trwa około 40 minut. Co ciekawe, obecnie znajdziemy w sieci specjalne kalkulatory, które wyliczą, kiedy w danym miejscu nastąpi golden hour. 

Pamiętaj o Złotej Godzinie.Pamiętaj o Złotej Godzinie. Materiał promocyjny

Zasada trójpodziału 

To jedna z najważniejszych zasad, której warto trzymać się podczas fotografowania. Dzięki niej zdjęcia są bardziej czytelne i zrozumiałe. Zasada ta polega na przecięciu pola obrazu siatką, która jest złożona z dwóch linii pionowych i dwóch poziomych. Wówczas uzyskujesz dziewięć jednakowych prostokątów. Mocne punkty kadru to miejsca przecięcia linii - to tam nasz wzrok wędruje w pierwszej kolejności. W tych właśnie punktach staraj się umieszczać obiekty. 

Pamiętaj o zasadzie trójpodziału.Pamiętaj o zasadzie trójpodziału. Materiał promocyjny

Inspiracje 

Nie każdy jest urodzonym fotografem. Dlatego też przed podróżą warto poszukać ciekawych inspiracji. Obecnie najlepszą bazą są media społecznościowe. Jeśli wpiszesz hasztagi z nazwą miejscowości lub regionu, do którego się wybierasz, znajdziesz zazwyczaj mnóstwo pięknych zdjęć. Zdecyduj, które miejsca czy atrakcje przypadły ci w szczególności do gustu. Zaplanuj w nich wizytę i zrób tam swoje wymarzone zdjęcia. 

Znajdź inspirację.Znajdź inspirację. Materiał promocyjny

Szukaj innych perspektyw 

Już na etapie poszukiwań inspiracji możesz zastanowić się nad innymi, ciekawymi perspektywami. Dzięki temu być może uda ci się zrobić oryginalne i nietuzinkowe zdjęcia. Pamiętaj o tym, że nawet najbardziej znane atrakcje turystyczne można sfotografować z innej, zaskakującej perspektywy. 

Odpowiedni sprzęt 

Nie jest tajemnicą, że dobry sprzęt to w tym przypadku połowa sukcesu. Jaki aparat najlepiej sprawdzi się w czasie podróży? Co jest istotne poza dobrą jakością zdjęć? Wielu osobom zależy na tym, by był to sprzęt kompaktowy o niskiej wadze, który będzie łatwy w transportowaniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mieć go przy sobie przez cały dzień. Jednocześnie ważne jest także to, by aparat leżał dobrze w ręku. Dlatego też jego grip powinien być na tyle głęboki, byśmy mogli pewnie trzymać go w dłoni. Poza tym w dobie mediów społecznościowych zależy nam także na komunikacji WiFi, dzięki której możliwe jest szybkie pobieranie zdjęć z aparatu na smartfona.

Postaw na odpowiedni sprzęt do fotografowania.Postaw na odpowiedni sprzęt do fotografowania. Materiał promocyjny

Wszystkie te wytyczne spełnia Canon EOS M6 Mark II, który świetnie łączy wygodę użytkowania z najwyższą jakością wykonywanych zdjęć. A jego intuicyjna obsługa zwiększa przyjemność fotografowania. Jest to więc doskonały wybór dla początkującego fotografa. 

Kolory są bardzo naturalne i nieprzesadnie podbite, a kolory skóry wiernie odwzorowane. Wyświetlacz jest bardzo dobrej jakości, a obraz przy odpowiednio ustawionej jasności, pozwala na kadrowanie nawet w słoneczne dni. Co istotne, do wyboru mamy aż siedem poziomów jasności. 

Bardzo przydatny jest odchylany ekran - dzięki niemu jesteśmy w stanie fotografować z nietypowych perspektyw. Z niskiej - wówczas nie musimy kłaść się na ziemi, a z wysokiej - z rękoma wyciągniętymi ponad głowę.

Jak zrobić idealne zdjęcie z podróży?Jak zrobić idealne zdjęcie z podróży? Materiał promocyjny

Duża rozdzielczość matrycy zapewnia możliwość edycji naszych prac. Przykładowo, możemy wykadrować fragment zdjęcia, a jego rozdzielczość w dalszym ciągu gwarantuje wysoką jakość.

W fotografii podróżniczej wykorzystujemy nie tylko obiektywy szerokokątne. Przydają się również teleobiektywy i obiektywy portretowe. Dlatego też aparat z wymienną optyką zapewnia szerokie możliwości.  

Co więcej, dzięki komunikacji bezprzewodowej, jeśli podróżujemy sami, a chcemy zrobić sobie zdjęcie, możemy ustawić aparat na statywie, a następnie zdalnie wyzwolić migawkę.  

Canon EOS M6 Mark II ma kompaktową konstrukcję, jest lekki i wytrzymały. Dlatego też możesz mieć go zawsze przy sobie. To aparat, który nie zajmuje dużo miejsca, a jednocześnie zapewnia fenomenalne fotografie na najwyższym poziomie.

Zobacz wideo

Poręczny sprzęt pomaga w robieniu zdjęć.Poręczny sprzęt pomaga w robieniu zdjęć. Materiał promocyjny