Jak dobrze wychodzić na zdjęciach? 5 kroków, o których warto wiedzieć

Każdy z nas chce wyglądać jak najlepiej na zdjęciach. Kiedy robimy je sobie sami, raczej wiemy, jak powinniśmy się ustawić, żeby wyglądać najkorzystniej. Sprawa może nam się delikatnie skomplikować, kiedy stajemy przed obiektywem kogoś innego. Wtedy okazuje się, że pozowanie do zdjęć nie zawsze jest takie proste, ale dzięki kilku trikom można to sobie ułatwić i zawsze wyglądać jak prawdziwa gwiazda. Zobaczcie, na co warto zwrócić uwagę.

1. Odpowiedni kadr jest kluczem do sukcesu  

Odpowiednia sceneria jest kluczem do zrobienia dobrego zdjęcia. W zależności od tego, na jakim efekcie nam najbardziej zależy, możemy wykonać fotkę na zewnątrz lub w pomieszczeniu. Jeśli decydujemy się na opcję numer jeden, to warto znaleźć takie miejsce, gdzie będą ładne budynki, idealnie komponujące się z naszą stylizacją, zielona trawa latem lub miejsce pełne różnokolorowych liści jesienią, jezioro lub rzeka albo jakiś zabytek. Modne też jest robienie zdjęć na jednokolorowych ścianach. W Stanach Zjednoczonych jedną z najpopularniejszych jest ta różowa, należąca do pewnego sklepu. Czasem trzeba odczekać swoje w kolejce, żeby zrobić wymarzone zdjęcie, ale taki kadr jest kluczem do sukcesu. Również w Polsce coraz częściej można znaleźć podobne miejsca. Natomiast jeśli chcesz zrobić sobie ładne zdjęcie np. w mieszkaniu, wybierz taki kadr, gdzie masz jednokolorową ścianę i np. jakiegoś kwiatka, obraz czy dywan. Takie elementy zawsze działają dobrze na wyobraźnię i sprawiają, że nawet oglądając zdjęcie, czujemy ciepło domowe. Czasem jednak potrzebujemy efektu jak w studiu fotograficznym i to również możemy zrobić w domu. Jedyne, czego potrzebujesz to biała ściana, dobry aparat i naturalne światło, najlepiej takie zza okna. 

2. Naturalne światło pomoże ci osiągnąć piękny efekt  

Naturalne światło to takie, które mamy na zewnątrz lub takie wpadające do mieszkania przez okna. Fotografowie są zgodni, że najlepsze zdjęcia wychodzą właśnie przy nim. Zatem jeśli chcesz zrobić sobie fotkę, nad którą będą zachwycać się twoi znajomi, ustaw aparat przy źródle światła. Pamiętaj jednak, żeby promienie słońca nie raziły cię w oczy, bo wtedy zamiast pięknego ujęcia uzyskasz efekt zmrużonych oczu, którym raczej nigdzie nie będziesz chciał się pochwalić. 

Postaw na naturalne światło.Postaw na naturalne światło. Materiał promocyjny

3. Znajdź swoją ulubioną pozę  

Modelki, modele, influencerki i influencerzy, którzy praktycznie codziennie pracują przed obiektywem aparatu, mają tak wypracowane pozy, że zawsze podczas sesji zdjęciowych doskonale wiedzą, jak się ustawić, żeby wyglądać dobrze. A jak pozować do zdjęć, jeśli nie jest się profesjonalistą? Przede wszystkim przed zrobieniem zdjęcia warto rozluźnić się, bo w innym wypadku każde spięcie spowodowane stresem będzie widoczne na ujęciach. Pamiętaj również o tym, żeby się nie garbić, miej na zdjęciach delikatnie rozchylone usta, by zachować kształt żuchwy, przenoś ciężar ciała z dwóch na jedno biodro i dbaj o linię ciała. To wszystko sprawi, że twoja sylwetka będzie wyglądać naprawdę korzystnie. 

Wybierz ulubioną pozę.Wybierz ulubioną pozę. Materiał promocyjny

4. Korzystaj z dobrego sprzętu  

Choć teraz coraz częściej robimy zdjęcia telefonem, to jednak mimo wszystko dużo lepszy efekt uzyskamy, wykonując fotkę aparatem. Często rezygnujemy z tego rozwiązania, bo aparaty kojarzą nam się z tym, że są duże, zajmują sporo miejsca i przeznaczone są tylko dla profesjonalistów. Na szczęście technologia tak się rozwinęła, że na rynku każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z lepszych rozwiązań jest aparat marki Canon EOS RP, który ma pełno klatkową matrycę, dzięki której mamy efekt rozmytego tła i lepszą plastykę obrazu. Do tego jest mały i lekki, co może być dużym ułatwieniem w codziennym użytkowaniu. Należy jednak pamiętać, że aparat to jedno, ale dużą rolę odgrywa także obiektyw. Do tego modelu świetnie sprawdzi się obiektyw RF 50/1.8, który doskonale odnajdzie się w trudnych warunkach oświetleniowych, a także wtedy, kiedy chcemy zrobić zdjęcie portretowe. Takie połączenie zapewni nam sukces i efekt, którym wcześniej mogli pochwalić się tylko profesjonalni fotografowie. 

Zobacz wideo

5. Wykorzystuj do zdjęć rekwizyty 

Pomogą ci one w opowiedzeniu historii, którą chcesz przekazać za pomocą zdjęcia. Przykładem może być np. torebka, kapelusz czy jakiś inny modny dodatek, kiedy chcemy zrobić zdjęcie stylizacji, wyglądające jak najlepsze ujęcia streetstyle’owe ze światowych stolic mody. Jeśli chcesz pokazać za pomocą zdjęcia ciepło domowe, wystarczy, że zapozujesz np. z kubkiem kawy bądź herbaty na kanapie pełnej poduszek. Innym przykładem może być fotka, za pomocą której chcesz zachęcić kogoś do czytania. Wtedy idealnym ujęciem byłoby takie na tle biblioteczki, z książką w ręce. Takie działanie z pewnością pomogą w uzyskaniu najlepszych kadrów. Ponadto, często pozując do zdjęć, nie wiemy, jak ułożyć ręce, by wyglądały jak najkorzystniej, dzięki rekwizytom ten problem znika — wtedy zawsze trzymamy coś w dłoni. 

Więcej treści znajdziesz na WOBIEKTYWIE.GAZETA.PL

Pamiętaj o rekwizytach.Pamiętaj o rekwizytach. Materiał promocyjny